top of page

Gravēšana kapsētā – kā rīkoties, ja uz kapu pieminekļa jāveic vēl kāds uzraksts?

Updated: Dec 15, 2022

Piegravēšana kapsētā parasti tiek veikta tad, ja uz kapu pieminekļa, kur savulaik jau ir veikts gravējums, nepieciešams veikt papildus gravējumu - vēl kādai personai. Gravieris papildus gravēšanu uz kapu pieminekļa var veikt turpat kapsētā.

Veicot piegravēšanu kapsētā, kapu pieminekli nav nepieciešams demontēt.


Mēdz būt, ka kapu piemineklis, kas savulaik uzstādīts konkrētai personai, atrodas vairāk pa labi vai pa kreisi. Ja līdzās tiek izveidota jauna kapa vieta, esošo pieminekli var demontēt, izveidot uz tā papildus gravējumu. Pēc tam pieminekli var uzstādīt pa vidu starp kapa vietām, lai tas attiektos uz abām personām.


Piegravēšanu kapsētā var veikt gan tad, ja iepriekšējais gravējums ir veikts ar roku, gan arī ar gravēšanas iekārtu.


Gravēt var uz iekšpusi kaltus burtus, bučardētus (tā ir īpaša tehnoloģija, ar kuru tiek izcelts gravējums), var iegravēt drukātus burtus. Ja ir nepieciešams iegravēt rakstiskus burtus, tiek piesaistīti divi meistari. Vispirms mākslinieks izveido gravējuma skici, tā tiek saskaņota ar pasūtītāju, pēc tam gravieris veic gravēšanu. Tāpēc rakstisku burtu gravēšana izmaksā salīdzinoši dārgāk.


Gravēšana ar roku, neatkarīgi no tā, vai tā tiek veikta kapsētā vai darbnīcā, maksā dārgāk nekā gravēšana darbnīcā ar gravēšanas iekārtu. Pasūtot gravēšanu ar roku, cena tiek rēķināta atsevišķi par katru rakstu zīmi vai iegravēto simbolu, piemēram, krustu.


Mitrā laikā, lietū mēdz būt, ka gravējums ir mazāk pamanāms, tas ir raksturīgi akmens materiālam. Ja vēlaties, lai arī mitrā laikā gravējums būtu pamanāms un izteiksmīgs, papildus var veikt gravējuma iekrāsošanu – parasti tiek iekrāsots baltā vai pelēcīgā tonī. Jārēķinās, ka krāsojums ar laiku izbalēs, tas būs jāatjauno.


Gravēšana kapsētā ir gana sarežģīts uzdevums, gravierim jāieņem piemērots ķermeņa stāvoklis, lai spētu veikt šo darbu. Dažkārt gravierim ir jāstrādā guļus stāvoklī uz zemes vai izliekušam deviņos līkumos.


Ja ir nepieciešams veikt gravēšanu kapsētā, gravieris maksimāli cenšas atdarināt iepriekšējā meistara rokrakstu, bet, protams, identiski to nokopēt nav iespējams.


Ja uz kapakmeņa esošais iepriekšējais gravējums ir veikts darbnīcā ar gravēšanas iekārtu, tad arī gravieris cenšas maksimāli atdarināt esošā gravējuma šriftu.


Cilvēkam, kurš pasūta gravēšanu kapsētā jāsaprot, ka gravējums, visticamāk, nebūs tik glīts, perfekts, dziļš kā iepriekšējais gravējums - īpaši, ja tas ir gravēts ar roku darbnīcā. Gravēt darbnīcā gravierim ir daudz ērtāk un parocīgāk, nekā to darot kapsētā.


Gravēšana kapsētā - kā veikt pasūtījumu?

Uzņēmumā MEMORAL Jūs varat pasūtīt veikt piegravēšanu kapsētā. Pirms pasūtījuma veikšanas ir būtiski iesniegt fotogrāfiju ar kapu pieminekli un redzamu uz tā esošo gravējumu. Ļoti svarīgi ir iesniegt precīzu informāciju, kas ir jāpiegravē uz kapa pieminekļa. Silts ieteikums ir iepriekš sagatavot - rūpīgi pārdomāt un uzrakstīt visu informāciju. Noteikti jānorāda precīza kapa vietas adrese. Kapa vietas līgumā ir norādīts sektors, rinda, vieta. Cilvēki nereti mēdz kļūdīties ar informāciju, piemēram, sajaukt miršanas dienu ar miršanas reģistrēšanas dienu vai ar bēru dienu. Ja ir sākta gravēšana, to vairs nav iespējams mainīt. Tad vienīgā iespēja ir pulēt kapu pieminekli un veikt gravēšanu no jauna.


Ja vēlaties pasūtīt gravēšanu kapsētā, ieteicams to darīt ļoti savlaicīgi. Pašlaik visās Rīgas kapsētās strādā vien daži meistari - gravieri, kas veic gravēšanu ar roku, un tie ir ļoti noslogoti.

Jārēķinās arī ar to, ka gravēšanu kapsētā var veikt tikai piemērotos laikapstākļos. Gravēšanu kapsētā neveic aukstā, mitrā laikā. Arī ļoti karstā laikā gravēšanu nav iespējams veikt, jo tiešos saules staros akmens mēdz ļoti uzkarst, gravieris tad nevar strādāt. Tādēļ, pasūtot gravēšanu kapsētā, pasūtījuma izpildi būs jāgaida vismaz pāris mēnešu.


Ja uzņēmumā MEMORAL pasūtat gravēšanu kapsētā, jāveic pirmā iemaksa (30% avanss). Ja gravēšana kapsētā reāli tiks veikta pēc vairākiem mēnešiem, un šajā laikā inflācijas ietekmē cenas pieaugs, Jums saglabāsies sākotnējā līgumā noteiktā cena. Pilna summa par gravējuma veikšana būs jānomaksā, kad darbs būs pilnībā pabeigts.Comments


bottom of page